המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל - פרק 36:

מנועי צמיחה בעסק

מעדיף לקרוא את המדריך מודפס?

הורד את המדריך השלם לפתיחת עסק בקובץ PDF:

איך פותחים עסק: המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל
כל בעל עסק שואף להתפתח ולצמוח, צמיחה יכולה להגיע בצורה אורגנית. בהשקעה שלכם בהגדלת מכירות, פיתוח שווקים חדשים, למכור יותר ללקוחות קיימים ולאתר לקוחות חדשים. סוג נוסף של צמיחה היא לא אורגנית שבה אני קונה או מתמזג עם עסק דומה לשלי, והחיבור הזה מגדיל את יכולות העסק ומאפשרים לו לצמוח יותר מהר.

האם יש לכם "מנוע צמיחה"?

כל עסק שואף להתפתח ולגדול, ובשביל זה צריך "מנוע" שיניע את העסק לצמיחה.

האם יש לכם רעיון למוצר או שירות חדשני שאתו אתם יכולים להביא בשורה ללקוחות שלכם? מנוע צמיחה יכול להיות תועלת חדשה ללקוחות, טכנולוגיה חדשנית, חדשנות במוצר קיים שמשפרת את השימוש בו ללקוחות, אופנה או טרנד חדש שהבאתם מחו"ל, מודל עסקי חדש, ועוד כל מיני רעיונות לאסטרטגיית צמיחה.

מנוע צמיחה טוב הוא כזה שיהיה קשה לחיקוי על ידי המתחרים. ואם כן, שיקח להם הרבה זמן עד שיעלו על הגל שלכם.

האם העסק שלכם יכול לתמוך בתהליך הצמיחה?

על מנת שעסק יצליח הוא צריך לבנות מערכת שתפעל כמו מכונה, עם עובדים בעלי תפקידים ותהליכים מוגדרים. וכל זאת כדי לשחרר את היזם מלהיות צוואר בקבוק וליצור מנגנון שיכול לספק את המוצרים או השירות ללקוחות באופן חלק, אוטומטי ובעלויות מינימליות.

מנהל טוב הוא אחד שיכול לטייל בעולם ושהעסק שלו יתפקד כמו שעון שווצרי.

פירמות של עורכי דין ורואי חשבון מעסיקות הרבה מתמחים שעושים את העבודה הסזיפית, בזכות שיטות ותהליכי עבודה מובנים המאפשרים לבצע את רוב העבודה באמצעות כוח עבודה איכותי וזול. הרעיון לתרגם את הידע והמומחיות לשיטות עבודה בעסק הם ההצלחה של השיטה.

בנוסף לבניית מערכת, יש צורך להתאים את כל מחלקות העסק לתהליך הצמיחה.

לדוגמא: אם אני רוצה לייבא מחו"ל מוצר חדש שיצור לי צמיחה משמעותית, אני צריך להיערך בהתאם עם מערך המכירות, שירות וההפצה. שיהיו מסוגלים לתת מענה לגידול המתוכנן.

האם יש לך מנופי צמיחה מגוונים ויעילים?

מנופי צמיחה הם הדרכים בהם אני מרחיב את התפוצה ללקוחות שלי, ומוכר להם יותר.

עסקים צומחים באמצעות בניית רשת מפיצים, או מכירה ישירה גם לצרכני קצה. עסקים מתקדמים גם מפתחים פלטפורמות של זכיינות ורישיונות וגם חנויות באינטרנט במקביל לרשת החנויות פיזית. הרעיון להפעיל מספר מנופי צמיחה אשר יצרו לנו רווחים במספר מישורים עסקיים.

האם המותג שלך חזק?

האם המותג שלכם עונה לציפיות שיש ללקוחות שלכם? אם הם מצפים למוצר או לשירות שלכם והם מתקשים לקבל אותו מהמתחרים שלכם, זה אומר שיש לכם מותג חזק.

להיות מותג חזק בשוק שלכם זה קריטי להצלחת השיווק. וכמו שאתם שואפים להיות מותג חזק כלפי חוץ, חשוב שתבנו את המותג שלכם בתוך העסק שלכם. לשתף את העובדים על התהליכים שהעסק עובר, על החזון והשאיפות שלנו, מה העסק עושה עבור לקוחותיו ומה הגורם להצלחה שלכם.

אם העובדים שלכם מזדהים עם כל אלה ומרגישים מחויבות ושייכות לעסק ולמותג שלכם הצלחתם, אתם בדרך הנכונה. ואם לא, אתם עכשיו מבינים במה אתם צריכים לטפל כדי להצמיח את העסק.