המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל - פרק 22:

מיתוג ושיווק העסק

מעדיף לקרוא את המדריך מודפס?

הורד את המדריך השלם לפתיחת עסק בקובץ PDF:

איך פותחים עסק: המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל

הזהות של העסק

היא למעשה האופן כיצד נתפסת הפירמה בעיני הלקוחות, הספקים העובדים וכל מי שבקשר איתה. הזהות הייחודית של הפירמה באה לידי ביטוי בלוגו של הפירמה, בצבעים שלה, בחומרים השיווקיים, בסלוגן, בכרטיס הביקור, בדף הלוגו, במעטפה ובכל אמצעי התקשורת של החברה עם הסביבה.

בשנים האחרונות אנחנו רואים חברות שמחליפות את הזהות התאגידית שלהם לדוגמא: בנק מזרחי כאשר התמזג עם בנק טפחות. בנק לאומי שהחליט לקצר את שמו ל-לאומי, חברת פרטנר שהתנתקה מחברת אורנג' הבינלאומית. כאשר משנים זהות הכל משתנה. אתר האינטרנט, עיצוב הלוגו, הצבעים וכו'.

כאשר נפגשים עם מעצב שבונה לכם את התמיד של העסק שלכם, אתה חייבים להגיע עם אוסף דרישות שחשובים לך שהעסק ישדר ללקוחות שלך.

תדמית המותג

המותג שלך גורם ללקוח ל"התחבר" עם העסק שלך או עם המוצר / שירות שלך, וברגע של הכרעה אם לקנות ממך או מהמתחרה הוא יטה את ההחלטה לכיוונך ויעדיף אותך. התהליך הזה נקרא מיתוג. בכל נקודת מפגש של העסק שלך עם הלקוחות הפוטנציאלים, בקשר איתם, או כל חוויה של הצרכנים מהמוצרים או השירות שלך, משפיעים ומעצבים את תפיסת המיתוג שלך בעיניהם.

לוגו

לוגו ייחודי מהווה את הסמל המסחרי שלך ומבדל אותך מהמתחרים. התפקיד שלו לסמל כסימן היכר ולייצג את העסק שלך בתודעת הלקוחות.

עיצוב לוגו נעשה כבר בשלב הראשון בהקמת מערך תדמיתי ושיווקי עבור כל עסק. הוא צריך להיות ייחודי, פשוט וקליט. הלוגו צריך לאפשר ללקוחות לזהות בקלות את המוצר שהם מחפשים, ובכך לאפשר שמירה על נאמנות למוצר ולחברה.

סלוגן

הוא משפט קצר שמשמעותו משדרת את מה שהעסק עושה.

לדוגמא: הסלוגן שלי "מרעיון למציאות עסקית" סלוגן קצר של 3 מילים שמשדר בדיוק את מה שהחברה עושה עבור הלקוחות שלה, לוקחת את הרעיון שיש לכם ומקדמת אותו לעסק.

הסלוגן מופיע בדרך כלל עם הלוגו של העסק ועל כן הצבעים שלו צריכים להשתלב אתו בהתאם.

בדוגמאות של פריגת ויודפת ניתן לראות סולגן תמציתי וקולע המשולב יפה בצבעים של הלוגו.

אתר אינטרנט

בחירת דומיין

שם הדומיין הוא הכתובת באינטרנט אליה מגיעים אלך. בכתובת האינטרנטית מאחסנים את אתר האינטרנט. מומלץ להשתמש לשם הדומיין בשם העסק או המוצר הייחודי שלך.

אתר אינטרנט מומלץ לעסק שרוצה לשדר תדמית ברמה גבוהה ורושם רציני, וחשוב לו להיראות באינטרנט, עם כל המאפיינים של תדמית העסק והמיתוג שלה.

שים לב לאיכות העיצוב, בהירות הניסוח, תחושת העניין וההתלהבות, הצבעים ותוך כמה זמן האתר עולה.

סוגי אתרי אינטרנט

  • אתר תדמיתי – באתר זה יש בעיקר מידע ותכנים תדמיתיים על העסק.
  • אתר תוכן – באתר שכזה מעלים תכנים של בעלי האתר או תכנים של כותבים אחרים בדומה לבלוג.
  • אתר מכירות – הינו חנות וירטואלית בה הגולשים יכולים לרכוש מוצרים. אתר כזה צריך להתחבר למערכת סליקה חיצונית כמו קארדקום לצורך תשלום בכרטיסי אשראי. וחייב להיות בנוי בפלטפורמה המיוחדת לחנויות אינטרנטיות.

כרטיס ביקור וניירת משרדית

ניירת משרדית כוללת: נייר מכתבים, כרטיסי ביקור, מעטפות, דפי תזכורת (ממו), קטלוגים, רולאפים וכל מה שמגיע לידיו ולעינו של הלקוח.

חשוב לדעת שהניירת המשרדית בעלת פוטנציאל שיווקי מעולה, ולכן חשוב לעצב אותם בצבעים ובמוטיבים של הלוגו והסלוגן שלכם. וכאן ההזדמנות שלכם להראות את הבידול שלכם לעומת המתחרים.