המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל - פרק 12:

הלוואות בנקאיות לעסק

מעדיף לקרוא את המדריך מודפס?

הורד את המדריך השלם לפתיחת עסק בקובץ PDF:

איך פותחים עסק: המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל

מהיכן מגייסים כסף לעסק?

הלוואה מהבנק הוא ערוץ יחסית מהיר להשיג מימון (בתנאי שבאת מוכן כמו שצריך). כמובן שהדבר תלוי בגובה סכום ההלוואה. הלוואה בסכומים גדולים תועבר לאישור בדרג הנהלה גבוה יותר של הבנק.

חובה לבחון את התנאים שמציעים לך: גובה הריבית, ביטחונות נדרשים, לכמה זמן אפשר לקחת את ההלוואה, האם ניתן לקבל דחייה לתחילת פירעון הקרן לתקופה מסויימת שבמהלכה משלמים רק את הריבית (GRACE).

הבנק רוצה להלוות לך כסף באותה מידה כמו שאתה רוצה את ההלוואה. וזאת בתנאי שתוכל להראות יכולת החזר של ההלוואה, ושהבנק ירגיש בטוח שלא תהווה לו סיכון בעתיד.

אני ממליץ לקבל הצעה בבנק שלכם אבל תבדוק גם בבנקים אחרים איזה תנאים אתה יכול לקבל עבור ההלוואה.

עם מה כדאי לבוא לבנק?

תוכנית עסקית שמגדירה את מטרת ההלוואה ומפרטת את יכולת ההחזר של העסק. ככל העבר שלכם חיובי ללא חריגות והכרות שלכם עם המנהל ופקידי הסניף טובה כך הסיכויים שלכם לקבל הלוואה בתנאים טובים יגדלו.

מומלץ לנהל משא ומתן עם הבנק ולא לענות בחיוב על ההצעה הראשונה. תגיד שאתה צריך לחשוב על התנאים. אם אתה לא מרגיש בטוח בעצמך בהצגת הדברים ניתן להגיע לפגישה בסניף הבנק עם עם יועץ עסקי מטעמך.

הלוואות מקרנות

הסוכנות לעסקים קטנים ובינוניים בשיתוף עם משרד האוצר מעמידה קרן בערבות המדינה לבנקים מסחריים (הבנקים שזכו במכרז הם: לאומי, מזרחי טפחות, מרכנתיל דיסקונט ואוצר החייל) בהיקף של 2 מיליארד שקלים.

הקרן מעמידה הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים במספר מסלולים:

  • מסלול הקמה – נדרשת השקעת הון עצמי בשיעור של 20%, כך שניתן לקבל הלוואה בשיעור של עד 80% מסך ההשקעה.
  • מסלול הון חוזר – מיועד למימון פערים בתזרים מזומנים (פערי אשראי לקוחות/ספקים, כח אדם, שיווק וכד'). במסגרת מסלול זה ניתן גם לפרוע אשראי קיים בשיעור של עד 50% מהיקף ההלוואה המבוקשת בקרן.
  • מסלולים נוספים – קיימים גם מסלולים ייעודיים נוספים להשקעות בתעשייה, יצואנים, חקלאים ועמותות

הלוואות מהשוק הפרטי

התהליך לקבלת הלוואה מגוף פרטי הוא יחסית קל יותר. ואני לא מדבר על שוק אפור שאני לא ממליץ בשום אופן להתקרב אליו אלא לגופי מימון חוץ בנקאיים כמו: חברות אשראי, חברות ביטוח.

הלוואות מגופים פרטיים יהיו לך יותר יקרות, בגלל שהריבית המחושבת תהיה גבוה יותר וכוללת גם את מרכיב הסיכון.