המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל - פרק 2:

שלבים בהקמת העסק

מעדיף לקרוא את המדריך מודפס?

הורד את המדריך השלם לפתיחת עסק בקובץ PDF:

איך פותחים עסק: המדריך המלא לפתיחת עסק בישראל

שלב א' - מרעיון למציאות עסקית

השלב בו השאיפה שלנו לממש את החלום שלנו למציאות עסקית. השלב הזה הוא קריטי כיוון שרוב היזמים לא עוברים אותו וממשיכים להשאיר את הרעיון שלהם בגדר חלום.

שלב ב' - ההקמה

הוא שלב טכני מאד שעיקרו פרוצודורות מול גופים ממשלתיים ועירוניים אך כמובן שמשולבים בו גם השקעה כספית, שיווקית, התנהלות משפטית, ועוד כפי שאפרט בהמשך.

שלב ג' - התפעול השותף

כיצד לארגן ולנהל את העסק שלך מבחינת הניהול השוטף, ניהול ספקים, שיווק ומכירות, כספים ולוגיסטיקה.

עצה אישית

הרבה מבעלי העסקים שפגשתי חשבו שהם יודעים הכל ושאין להם צורך ללמוד ומה לחדש להם. אבל, לכל אחד יש את הניסיון והיכולות שצבר עם השנים. לכן זו לא בושה לבקש עזרה מגורם חיצוני כמו יועץ מס, יועץ עסקי או עו"ד. וגם אם זה עולה כסף. המידע שתקבלו מבעל מקצוע המבוסס על ידע מקצועי וניסיון רב יכול לחסוך לכם זמן ופי כמה יותר כסף ממה שתוציאו על הייעוץ או הליווי שתקבלו.

מחקרים מראים שהאחת הסיבות העיקריות לכישלון עסק חדש הוא בחוסר תכנון או בגלל טעויות תכנון של העסק. אם כך, כיצד מתכננים נכון את העסק?

שלב א' - מרעיון למציאות עסקית

בשלב הרעיון אנחנו נתמקד בתהליך שאני צריך לעבור כשיש לי רעיון או שאני רוצה להקים עסק בתחום מסויים. נלמד מה עליך לשאול את עצמך, איך לבדוק את השוק, איך לאסוף מידע על התחום שאתה רוצה לפעול בו, איך לכתוב תוכנית עסקית ומה עליי לבחון במהלך התהליך הזה. נלמד גם מושגים בסיסיים בשיווק, בתחום הפיננסי והכלכלי.

נראה איזה בדיקות עליי לעשות לפני שאני מקים עסק עוד בשלב הרעיון.

אז בואו נתחיל….

השאלה הראשונה שתשאלו את עצמכם: למה אנשים רוצים להקים עסק?

  • אתה עובד כשכיר תקופה ומתחיל להרגיש שמיצית את עצמך, או שאתה מרגיש מקופח ביחס לאחרים. ובמהלך התקופה צברת ידע ונסיון ומתחיל לעלות לך המחשבה בראש " אני רוצה לצאת ולעשות את העבודה בשביל עצמי" אתה יודע ובטוח שאתה שווה הרבה יותר ממה שמשלם לך הבוס שלך כשכיר. אז אתה מגיע למסקנה המתבקשת לקום ולעשות מעשה.
  • אתה לא מסוגל שמישהו יושב לך על הראש ונותן לך הוראות בלי סוף. אתה יודע שאתה שומע רק לעצמך – אתה הבוס.
  • מלאת תפקידי ניהול בכירים ואתה לא מוצא מישרה שהולמת את כישוריך. לכל מקום שאתה מגיע אומרים לך שאתה overqualified – שיש לך עודף כישורים למשרה שהם מציעים. ועכשיו אתה מבין שאם אין אני לי, מי לי?
  • הבריק לך רעיון למוצר או שירות חדש ואתה רוצה מאד להוציא אותו לפועל ואתה בטוח בעצמך שאתה עושה את המכה של החיים שלך.
  • חבר או מכר הציע לך להיכנס איתו בשותפות לעסק.
  • התאהבת בתחום שלמדת אותו ואתה אומר לעצמך שאתה מסוגל לבנות על בסיס הידע הזה עסק.
  • היית בחו"ל בטיול או נסיעה עסקית וזיהית טרנד חדש שיש שם ואתה רוצה להביא אותו לארץ.

אני יכול למנות לכם עוד עשרות סיבות למה אנשים רוצים לפתוח עסק. לכן הסיבה לא חשובה, אלא התוצאה הסופית שהיא המכנה המשותף לכולם: שאנשים רוצים לפתוח עסקים. והתהליך לפתיחת עסק בתחומים שונים דומה מאד אחד לשני ולכן חייבים לעשות זאת בצורה נכונה, כדי להצליח.